13 61398
0


گام خانه کتاب برای تغییر ذائقه مخاطبان


گام خانه کتاب برای تغییر ذائقه مخاطبان/ تحلیل جامعه‌شناسی از رفتار مردم در تابستانه کتاب

گام خانه کتاب برای تغییر ذائقه مخاطبان/ تحلیل جامعه‌شناسی از رفتار مردم در تابستانه کتاب

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به جلسه با برخی جامعه‌شناسان برای تحلیل رفتار مردم در طرح‌های فروش فصلی گفت: پرفروش‌های طرح نشان می‌دهد که ما باید ذائقه مردم را ارتقا دهیم.

  • ۱۲ شهريور ۱۳۹۸

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به انتشار فهرست کتاب‌های تألیفی پرفروش تابستانه کتاب 98 و تکراری بودن اسامی در هر دوره گفت: سیاستی که ما در خانه کتاب برای تغییر ذائقه مردم در پیش گرفتیم،‌ معرفی کتاب‌های خوب است. در این زمینه لازم است که  نهادهای دیگر کتابفروشی‌ها و ناشران نیز تلاش‌هایی داشته باشند،‌ برای نمونه برگزارس مراسم‌هایی چون رونمایی کتاب،‌ جشن امضا و... می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

وی ادامه داد: تغییر ذائقه مخاطب نیازمند کار کارشناسی و تحلیل محتواست،‌ که ما در خانه کتاب به‌دنبال آن هستیم.  به همین منظور، هفته گذشته جلسه‌ای با برخی جامعه‌شناسان داشتیم تا تحیلی رفتاری از مخاطبان طرح‌های فصلی در اختیار ما قرار دهند. از سوی دیگر برخی انجمن‌های ادبی نیز طرح‌هایی را در اختیار ما قرار دادند که در حال بررسی است.

حسینی‌پور در عین حال تأکید کرد: یک بُعد این تغییر ذائقه خانه کتاب است و بعد دیگر نهادهای فرهنگی وناشران هستند که باید در اطلاع‌رسانی و معرفی کتاب‌های خوب به مردم کوشا باشند. ما در این زمینه آمادگی این را داریم که در طرح‌های فصلی سیاست‌های حمایتی بیشتری در جهت مطلوب شدن سلیقه مخاطب داشته باشیم،‌ برای نمونه اگر کتابفروشی اقدام به معرفی و فروش کتاب‌های ارزشی کند،‌ یارانه بیشتری در اختیار قرار گیرد.

 

مدیرعامل خانه کتاب گفت:‌ سالانه 100 هزار عنوان کتاب در ایران تولید می‌شود که شمار کتاب‌های خوب در این میان بسیار است،‌ اما این کتاب‌ها خوب معرفی نمی‌شود و جامعه با آن آشنایی ندارد. بخشی از این موضوع به مسئولیت ناشر و بخشی به حوزه‌های اطلاع رسانی ما باز می‌گردد‌، ما در طرح‌های بعدی باید ذائقه مخاطب را تعییر دهیم تا بتوانیم شاهد فهرست متفاوت‌تری از پرفروش‌ها باشیم.

انتهای پیام/