27 81399
0


تعطیلی تهران به خاطر مریضی کرونا


.تهران و چند شهر دیگر از از اول آذر احتمالا به مدت دو هفته تعطیل می گردد

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست رئیسان کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا ـ

علی ربیعی سخنگوی دولت یکشنبه ۲۶ آبان اعلام کرد که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی سرانجام با یک روز تأخیر با پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی فراگیر کانون‌های همه‌گیری ویروس کرونا در ایران موافقت کرد. ربیعی گفت:  «رئیس‌جمهوری پذیرفت که تعطیلات از روز شنبه [آینده] عملیاتی شود.»

پیش از این ۶۵ نفر از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران خواهان تعطیلی کامل کشور به مدت دو هفته شده بودند. اما دولت روحانی تاکنون با این اقدام مخالفت کرده بود. بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت با فوت ۴۵۹ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کووید-۱۹، شمار جان‌باختگان قطعی این بیماری در کشور به ۴۱ هزار و ۴۹۳ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند. آ

همزمان با این تحولات، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«با توجه به جهش ویروس کرونا و اوج‌گیری مجدد بیماری عالمگیر کووید-۱۹ در کشور، به پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه عملیاتی کرونا، طرح جامع مقابله با کرونا در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید که به موجب آن، اعمال محدودیت‌های شدید در شهر‌های مختلف کشور، از هفته آینده الزامی می‌گردد.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت:

«در این طرح اگر پنج شهر یا بیشتر در هر استانی دارای شرایط نارنجی یا قرمز باشد، ما فقط برای آن شهر‌ها تصمیم می‌گیریم نه کل استان، و این امر موجب خواهد شد این شهر‌ها در قرنطینه کامل و اگر قرمز باشد، تقریباً تعطیلی کامل صورت گیرد. به جز مشاغل سطح یک و بخشی از کارکنان که ضروری است در محل کار خود باشند، بقیه کار‌ها در این شهر‌ها تعطیل خواهد بود.»

بر اساس گفته‌های وزیر کشور فرمانداران بر اساس شاخص‌های هفتگی وزارت بهداشت از وضع با هماهنگی استان‌ها طرح را اجاره می‌کند. چنانچه به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۰ نفر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دهند، آن شهر قرمز اعلام می‌شود.

افزایش تست‌های ۲۰ دقیقه‌ای تا حدود ۱۰۰هزار تست و همینطور غربال‌گری اجتماعی در این طرح پیش‌بینی شده است.

وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده است که از شنبه آینده ۱۰۰ شهر به طرف تعطیلی کامل پیش بروند.